Oppo, kullanım kolaylığına, kapsayıcılığa ve sürdürülebilirliğe katkı sağlayacak pil gerektirmeyen iletişim ürünlerini yeni nesil iletişim teknolojilerinin temel bir parçası haline getirmek için çalışıyor.

Günümüzde taşınabilir elektronik cihazların çoğu gücünü pillerden alıyor. Her ne kadar Pil teknolojisi yıllar içinde büyük gelişmeler göstermiş olsa da gelinen noktada genel olarak pillerin boyutu, üretim maliyeti, kullanım ömrü, sunduğu kullanım kolaylığı ve çevresel etkiler gibi konularda hâlâ önemli sorunlar bulunuyor. Güç üretmek için ortamdaki radyo frekansından Enerji alarak pil ihtiyacını ortadan kaldıran 'Zero-Power' iletişim teknolojisi, son derece kompakt, verimli ve düşük maliyetli cihazların geliştirilmesine olanak tanıyor. Bu özellikler, depolama, lojistik ve tarım gibi ticari uygulamalarda, giyilebilir ürünlerde, akıllı evlerde ve son Teknoloji tüketici uygulamalarında önemli faydalar sunuyor.

Oppo Araştırma Enstitüsü, Zero-Power iletişim teknolojisiyle ilgili yeni bir tanıtım yaptı. Tanıtımda, bu teknolojiye dair geleceğin diğer iletişim sistemleriyle birlikte gelişmesine yönelik yol haritasının ana hatları çizilirken teknik özellikler de Nesnelerin İnterneti alanında şu an karşılanamayan taleplerle birlikte ele alındı.

Nesnelerin İnterneti cihazları yakın gelecekte enerjilerini doğrudan Bluetooth, Wi-Fi ve cep telefonu sinyallerinden alabilecek ve bu da daha küçük boyutlar, artan dayanıklılık ve daha düşük maliyet gibi sonuçlar getirecek. Kullanılan elektronik etiketlerle, yerleşik pili değiştirmeye veya şarj etmeye gerek kalmadan nesneler konumlandırılabilecek. Ayrıca, nesli tükenmekte olan her göçmen kuş, uzun mesafeli izleme cihazlarıyla donatılabilecek. Bu çözümün uygulanması için gereken pil sayısı böylece önemli ölçüde azalacak. Bunlar, OPPO'nun 'Zero-Power' tanıtımında gösterilen fütüristik örneklerden sadece birkaçı. Kendi Zero-Power iletişim sistemini başarıyla kurmuş olan Oppo, geleceğin iletişim ağlarına uyarlanabilir bir yaklaşım olarak bu konseptin uygulanabilirliğini kanıtladı. Kendi inovasyonuna ek olarak, Zero-Power iletişim standardını teşvik etmeye öncülük eden Oppo, 3GPP'ye Zero-Power iletişimle ilgili araştırma projeleri öneriyor; FuTURE ve ICCC gibi sektörel konferanslarda bulgularını paylaşıyor. OPPO, Eylül 2021'de düzenlenen IMT-2030 6G Vision workshop kapsamında, Zero-Power iletişimdeki uygulamaları, teknik gereksinimleri ve temel teknolojileri tartışmak üzere akademik ve sektörel kuruluşları davet eden Zero-Power İletişim Forumu'nu düzenledi. Sektörün 6G teknolojisine yöneldiği şu günlerde OPPO, Zero-Power iletişimden güç alan Yeniden Yapılandırılabilir Akıllı Yüzeyler, Simbiyotik Radyo, Ortogonal Olmayan Çoklu Erişim (NOMA) ve yapay zeka gibi diğer temel teknolojilerle 6G'nin tüm potansiyelinin ortaya çıkarılabileceğine inanıyor.

Zero-Power İletişim tanıtımından önce şirket, en yeni iletişim teknolojilerine yönelik sürdürdüğü araştırmaları kapsamında 6G AI-Cube Akıllı Ağ İletişimi tanıtımını da yaptı. Oppo, 'İnsanlık için teknoloji, dünya için iyilik' marka misyonu doğrultusunda, daha akıllı, daha kullanışlı ve daha yeşil iletişim sistemleri oluşturmaya devam ederken önümüzdeki 3 ile 5 yıl içinde Zero-Power iletişim teknolojisini ticari olarak piyasaya sürmeyi hedefliyor.